fbpx
nefes

Nefes Nedir?

Doğru nefes, huzurlu yaşam sanatıdır.

Nefes, bedenimizle zihnimiz arasındaki köprüdür. Bir nefesle hayata gözlerimizi açar ve bir nefesle gözlerimizi kapatır bu diyardan göçeriz. (Hayatımız son bulur)

Peki ben nefesimin bu kadar önemli olduğunu ne zaman fark ettim?

Ne zaman ki panik atak, uykularımdan uyanma, huzursuzluk ve öfke halim kontrol edilemez boyuta geldi, titremelerim ve kasılmalarım yaşam kalitemi düşürdü, korkularımın  artık dayanılmaz noktalara geldi o zaman dur dedim kendime! DUR!!! Bir şeyler yanlış gidiyor ve ben kontrolü elden kaybediyorum. Çoğu zaman rahat nefes alabilmek için gırtlağımı kesmeyi düşünüyordum, sonra bir arkadaşımın ve psikoloğumun yönlendirmesiyle doğru nefes almayı öğrenebilmek için nefes terapistlerine danıştım.Sonunda doğru nefesin burundan alınması gerektiğini  öğrendim ve uzun bir şekilde burnumuzdan verilmesinin iyileştirici gücünü  keşfettim.

Bine yakın nefes tekniği var, ben size her ay  bunlardan birini uygulamalı anlatıp faydalarını paylaşacağım. Kendinize bir 10 dakika ayırın ve bunu lütfen deneyin… İyileştirici gücüne inanamayacaksınız, her şey nefes, hayat nefes… ve ilk farkındalık nefesle başlar. Hadi beraber fark edelim, beraber iyileşelim.

UJJAYİ NEFES TEKNİĞİ

Doğru nefes çalışırken;

  • Sandalyede dik bir şekilde oturun.
  • Gözlerinizi kapatın ve sakin sevdiğiniz bir müzik açın.
  • Burnunuzdan havayı yavaşça alın ve havanın nasıl nefese dönüştüğünü fark edin.
  • Uzun uzun nefesinizi verin ve sonuna kadar havayı boşalttığınızdan emin olun.

Not: Zihninize düşünceler gelip dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz an tekrardan nefesinize yönelin. Unutmayın düşünce zihinde.

İlk hafta 1 dakikayla başlayın, max. 3 dk uygulayın.

Bir ay sonunda sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.

FAYDALARI

Zihni sakinleştirir.

Uyku apnesine ve uykusuzluğa iyi gelir.

Anksiyete, yalnızlık, depresyon ve korku duygularından arınmamızı sağlar.

Vertigoya iyi gelir.

Hiperaktiviteye iyi gelir.

Bilinçaltını rahatlatır.

Guatr için faydalıdır.

Grip ve nezleyken uygulama yapmak, sinüsteki tıkanıkları giderir.

‘’Zenginlik, sabahları simit yiyebilmektir. Merdivenleri yardımsız çıkabilmektir.Zenginlik, varlığından mutluluk duyduğun her şeydir’’.

Nefes ruhu taşır.

Hamd olsun…

Shitali nefes tekniği ile ilgili bir yazımıza http://www.yoganda.com.tr/nefes-teknikleri/shitali-sogutucu-nefes-teknigi/ den ulaşabilirsiniz.

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?