fbpx
ridvan-kir

Rıdvan Kır

Mesleğe Milli Eğitim Bakanlığı kurumunda beden eğitimi ve spor öğretmenliğiyle başlayan Rıdvan Kır, ardından hareket ve antrenman anabilim dalında akademisyenliğe geçmiş ve halen bu görevine devam etmektedir.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Kırıkkale Üniversitesi’nde tamamlamış, doktora eğitimini ise Gazi üniversitesi’nde core egzersiz uygulamaları üzerine yapmıştır. Yaklaşık 4 sene Herkes İçin Spor Wellness Federasyonunda bireysel antrenörlere ve yoga eğitmenlerine yüzlerce eğitim vermiş ve Türkiye’de ilk defa wellness bireysel antrenörlüğünün temellerini atmıştır.

Bunun dısında hem devlet federasyonlarında hem de özel kurumlarda mizaca gore beslenme, sporcu beslenmesi, supplement kullanımı, anatomi, postür analizi, kuvvet antrenmanlarında hareket tekniği gibi birçok alanda eğitimler vermiştir. Özellikle postür analizi ve düzeltici egzersizler, buna bağlı kuvvet antrenmanları periyotlaması ve uygulamalarıyla sporcularda sakatlık önleyici ve performans artırıcı uygulamalar geliştirmiş ve uygulamıştır. Takım sporlarında ve bireysel sporlarda dünya ve avrupa şampiyonu sporcuların performans koçluğunu ve bireysel antrenörlüğünü yapmıştır. Uluslarası projelerde sporcularda yetenek seçimi çalışmaları gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Ayrıca süper lig futbol kulüplerinde sezon öncesi performans testlerinin uygulanması ve buna gore antrenman programlarının oluşturulmasında çalışmalarda bulunmuştur. Futbol, basketbol, tenis, boks, kickboks, taekwondo gibi branş sporcularında sezon öncesi statik-dinamik postür analizinin yapılması, sakatlık risklerinin azaltılması ve sezon içi performansların artırılmasında çalışmalarına devam etmektedir.

Wellness kavramına yeni bir boyut kazandırmayı amaçlayan Dr. Rıdvan Kır önleyici sağlık hizmetlerinin üzerinde durmuş insana bütünsel yaklaşmanın önemini sıklıkla vurgulamıştır. Yakın zamanda Dr. Ozan Sever ile birlikte yazmış oldukları “Fonksiyonel Core Antrenmanı” kitabı çıkacak olan Rıdvan Kır, Yoganda bünyesinde anatomi, beslenme, postür analizi gibi birçok alanda eğitim ve uygulamalarla yeni dönemde sizlerle olacaktır.

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?