fbpx

Yoga Nedir? Uygulamaya, Meditasyona ve Sutralara Başlangıç

Yogada yeni misiniz? Senin için bir yazımız var. Yoga başlayanlar için bu 6 genel soru, sizi daha derin bir uygulamaya ve dikkatli bir
meditasyona yönlendirir.

Topraklanmaya Yeni Başlayan Bir Meditasyon

1. Yoga Nedir?

Sanskritçe yuj kelimesinden yoga kelimesi, bağ ya da bağlamak anlamına gelir ve genellikle “birlik” ya da bir disiplin yöntemi olarak yorumlanır. Yogayı uygulayan erkeğe yogi, bayan pratisyene yogini denir.

Hintli bilge Patanjali’nin yoga pratiğini Yoga Sutra’ya yaklaşık 2 bin yıl önce harmanladığına inanılıyor. Sutra, bugün uygulanan yogaların çoğu için felsefi bir rehber olarak hizmet veren 195 ifadenin bir koleksiyonudur. Aynı zamanda sekiz yoga dalının da ana hatlarını çizer: yamalar (sınırlamalar), niyamalar (gözlemler), asana (duruşlar), pranayama (nefes alma), pratyahara (duyuların çekilmesi), dharana (konsantrasyon), dhyani (meditasyon) ve samadhi (emilim) ). Bu sekiz uzuvları keşfederken dış dünyadaki davranışımızı daraltarak başlıyoruz ve sonra samadhi’ye (kurtuluş, aydınlanma) ulaşana kadar içeriye odaklanıyoruz.

Bugün, yoga yapan çoğu kişi, vücudu arıtmak ve uzun bir meditasyon süresi için gereken fiziksel gücü ve dayanıklılığı sağlamak için tasarlanmış bir fiziksel duruş programı olan üçüncü kolunu uygular.

2. Hatha’nın Anlamı Nedir?

Hatha kelimesi kasıtlı veya kuvvetli anlamına gelir. Hatha yoga, cildinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi hizalamak için tasarlanmış bir dizi fiziksel egzersizi (asana veya duruş olarak bilinir) ve asana dizisini ifade eder. Duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını – özellikle de ana kanalı, omurgayı – açmak için tasarlanmıştır, böylece enerji serbestçe akabilir.

Hatha ayrıca “güneş” anlamına gelir ve “ay” anlamına gelir. Bu, hepimizin içinde eril yönlerin – aktif, sıcak, güneşin – kadınsı yönlerin – alıcı, serin, ay – dengesini ifade eder. Hatha yoga denge yaratmaya ve karşıtları birleştirmeye giden bir yoldur. Fiziksel bedenlerimizde güç ve esneklik dengesi geliştiririz. Ayrıca çabalarımızı dengelemeyi ve her pozta teslim olmayı öğreniyoruz.

Hatha yoga, kendini dönüştürme için güçlü bir araçtır. Dikkatimizi nefesimize çekmemizi istiyor, bu da zihnin dalgalanmalarına devam etmemize ve her anın açılmasında daha hazır olmamıza yardımcı oluyor.

3. Om Ne Demek?

Om, yoga seanslarının başında ve sonunda geleneksel olarak söylenen bir mantra veya titreşimdir. Evrenin sesi olduğu söylenir. Bu ne anlama geliyor?

Her nasılsa antik yogiler, bugün bilim adamlarının bize ne söylediğini biliyordu – tüm evrenin hareket ettiğini. Hiçbir şey asla katı ya da sabit değildir. Var olan her şey nabız atıyor, antik yogilerin Om sesiyle kabul ettiği ritmik bir titreşim yaratıyor. Bu sesin günlük hayatımızda her zaman farkında olmayabiliriz, ancak sonbahar yapraklarının hışırdadığını, kıyıdaki dalgaları, deniz kabuğunun içini duyabiliyoruz.

Om sesini söylemek, deneyimlerimizi tüm evrenin nasıl hareket ettiğinin – batan güneşin, yükselen ayın, gelgitlerin akıntı ve akışının, kalplerimizin atmasının bir yansıması olarak tanımamızı sağlar. Om’u söylediğimizde, bizi bu evrensel harekete, nefesimize, farkındalığımıza ve fiziksel enerjimize götürüyor ve hem canlandıran hem de yatıştırıcı olan daha büyük bir bağlantıyı hissetmeye başlıyoruz.

4. Yoga Yapmak İçin Vejetaryen Olmalı mıyım?

Yoga felsefesinin ilk prensibi ahimsa, yani kendine ve başkalarına zarar vermemek anlamına geliyor. Bazı insanlar bunu hayvansal ürün yememek için yorumluyorlar. Yoga topluluğunda bu konuda tartışma var – Bence herkesin kendileri için vermesi gereken kişisel bir karar olduğuna inanıyorum. Vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, kişisel sağlık sorunlarınızı ve seçimlerinizin birlikte yaşadıklarınızı nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Vejeteryan olmak, başkalarına empoze edeceğiniz bir şey olmamalı – bu tür bir saldırgan eylem kendi içinde ahimsa’nın bir ifadesi değildir.

5. Haftada kaç kez pratik yapmalıyım?

Yoga şaşırtıcı şekilde haftada sadece bir saat pratik yapsanız bile, uygulamanın faydalarını deneyimleyeceksiniz. Bundan daha fazlasını yapabilirseniz, kesinlikle daha fazla fayda elde edersiniz. Her seferinde bir ya da bir buçuk saat boyunca haftada iki ya da üç kez ile başlamanızı öneririm. Oturum başına yalnızca 20 dakika yapabilirseniz, bu da iyi. Zaman kısıtlamalarının veya gerçekçi olmayan hedeflerin bir engel olmasına izin vermeyin – elinizden geleni yapın ve endişelenmeyin. Muhtemelen, bir süre sonra pratik yapma arzunuzun doğal olarak genişlediğini ve kendinizi daha da fazlasını yaptığını göreceksiniz.

6. Yoga, Esneme veya Zindeliğin Farklı Türlerinden Nasıl Farklıdır?

Germe ya da fitnesin aksine, yoga sadece fiziksel duruşlardan daha fazlasıdır. Patanjali’nin sekiz katlı yolu, fiziksel uygulamanın yoganın sadece bir yönü olduğunu gösteriyor. Fiziksel pratikte bile yoga benzersizdir, çünkü bedenin hareketini ve zihnin dalgalanmalarını nefes ritmimize bağlarız. Aklı, vücudu ve nefesi birbirine bağlamak, dikkatimizi içe yönlendirmemize yardımcı olur. Bu içe dönük dikkat süreci sayesinde, alışılmış düşünce kalıplarımızı, onları etiketlemeden, değerlendirmeden veya değiştirmeye çalışmadan tanımayı öğreniyoruz. Anılarımızdaki deneyimlerimizden daha çok haberdar olur olduk. Yogayı bir iş veya tamamlanması gereken bir amaçtan ziyade pratik yapan şeydir, geliştirdiğimiz farkındalıktır. Bedeniniz yoga yaparak çok daha esnek hale gelecektir ve aklınız da değişecektir.

7. Yoga bir din midir?

Yoga bir din değildir. Hindistan’da tahminen 5.000 yıl önce başlayan bir felsefedir. Klasik ashtanga yoganın babası (sekiz uçlu yol, Sri K. Pattabhi Jois ‘Ashtanga yoga ile karıştırılmaması gerekir), Yoga Sutra’yı yazan Patanjali olduğu söylenir. Bu yazılar, fiziksel ve zihinsel beden üzerinde ruhsal gelişim ve ustalık için bir çerçeve sağlar. Yoga bazen Hinduizm veya Budizm gibi diğer felsefelere de karışır, ancak yoga yapmak veya incelemek için bu yolları incelemek gerekli değildir.

Yoga yapmak için kendi dini inançlarınızı teslim etmeniz de gerekmez.

8. Esnek değilim – Yoga yapabilir miyim?

Evet! Yoga için mükemmel bir adaysın. Pek çok insan yogaya başlamak için esnek olmaları gerektiğini düşünüyor, ancak bu, tenis dersleri almak için tenis oynayabileceğinizi düşünmek gibi bir şey. Olduğun gibi gel ve yoga pratiğinin daha esnek olmana yardım edeceğini göreceksin.

Bu yeni temel çeviklik, fiziksel güven ve genel refah duygusunun yanı sıra güç, koordinasyon ve artmış kardiyovasküler sağlıkla dengelenecek.

9. Yoga’ya Başlamak için neye ihtiyacım var?

Yoga yapmaya başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan şey vücudunuz, zihniniz ve biraz merak. Ancak, bir çift yoga taytının veya şortunun ve çok fazla sert olmayan bir tişörtün olması da yararlıdır. Özel bir ayakkabı veya çorap gerekmez, çünkü yalınayak olacaksınız. Derse havlu ile gelmek güzeldir. Uygulamanız geliştikçe kendi yoga matınızı satın almak isteyebilirsiniz, ancak Yoganda’da sizin için uygun olan mat ve diğer aksesuarlar bulunur.

10. Dersten 2-3 saat önce neden yemek yemekten kaçınmalısınız?

Yoga pratiğinde, yan yana kıvrılıyor, baş aşağı dönüyoruz ve ileri ve geri eğiliyoruz. Son yemeğinizi tam olarak sindirmediyseniz, kendisini rahat olmayan şekillerde tanıtacaktır. Hızlı etkili bir sindirim sistemine sahip bir kişiyseniz ve korkuyorsanız yoga dersinde açlık hissetmeniz veya zayıf hissetmeniz, dersten 30 dakika ile 30 dakika arası bir saatte yoğurt, birkaç fındık ya da meyve suyu gibi hafif bir atıştırmalıkla deneyin.

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?